Hangi İnek Kaç Litre Süt Verir?

116595

Ülkemiz bir tarım ülkesi olmasına rağmen ne tarımda nede hayvancılıkta istenilen düzeye henüz gelememiştir. Dünyada ve ülkemizde hayvancılık temel olarak et ve süt üretimi için yapılıyor, fakat ne et üretiminde nede süt üretiminde ülkemiz istenilen düzeyin halen çok uzağındadır.

Bakalım dünyadaki hangi inek türleri ne kadar süt veriyor?

1-Friz İnek Irkı: Bu türün Anayurdu Hollanda olan siyah-beyaz benekli, uysal, iri inektir. Bol süt veren bir inek ırktır. Yılda 9000 litreden fazla süt vermektedir. Sütün yağ oranı az olduğundan karton kutularda ambalajlanarak piyasaya sürülebilir. “Holstein” olarak Trakya bölgesinde beslenmektedir.

2-Jersey İnek Irkı: Bu türün Anayurdu İngiltere’nin Jersey Adası. Sütünün yağ oranı bol olduğundan tereyağı üretiminde kullanılmaktadır.

3-Guernsey İnek Irkı: Bu türün Anayurdu Fransa kıyısındaki Guernsey adası. Farklı iklim şartlarına dayanıklı olduğundan Antarktika’da bile beslenebilmekterdir. Kaliteli yağlı süt vermektedir.

4-Simental İnek Irkı: Bu türün İsviçre’nin süt ineğidir. Yılda 3000-4000 litre süt vermektedir. Dayanıklı bir inek soyudur. Koşum hayvanı olarak da kullanılmaktadır.

5-Ayrshire İnek Irkı: Bu türün Anayurdu Güneybatı İskoçya. Çok iyi besinlerle beslenmese de iyi süt alınır. Ekonomik bir inek türü dür.

6-Montafon İnek Irkı: Bu türün Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir ırktır dır. Anayurdu Avustralya’dır. Yılda 3000-4000 litre süt vermektedir.

7-Ülkemizdeki ırklar: Boz ırkı (Plevne ırkı), yerli kara ırkı, doğu kırmızı ırkı, güney kırmızı ırkı (Silifke ırkı) yurdumuzun çeşitli bölgelerinde yetiştirilen diğer süt ineği ırklarındandır. Etlerinden de istifade edilmektedir.