Doğallık Doğalarında Var!

1111

Afyon Ballıpınar Simental Çiftliği

Çiftliğimiz Afyon-Konya karayolu 30. km’de bulunan Gözsüzlü Köyü’nde kurulmuştur. TKDK desteğiyle inşa edilip, Çek Cumhuriyeti’nden ve Avusturya’dan titizlikle seçilip getirilen elit gebe düveler ile faaliyete başlamıştır. Şuanki mevcut sürü 700 baştan oluşmaktadır.

Çiftlik çevresinde bulunan yaklaşık 1000 dekarlık tarım arazisinde yem ihtiyacımızı karşılamak amacıyla arpa, yonca, mısır, fiğ tarımı yapmaktayız. Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz gübreyi tarlalarımızda kullanarak değerlendirmekteyiz. Bu sayede hem daha doğal hemde daha kaliteli ve yüksek verimli mahsul elde etmekteyiz. Ürettiğimiz yem hammaddelerini belli aralıklarla analize göndermekteyiz. Böylece içeriklerine göre hazırladığımız en uygun rasyonlarla besleme yapmaktayız.

Kısa vadedeki hedefimiz sürüyü 1200 başa çıkartmaktır. Uzun vadedeki hedefimiz ise, simental ırkını muhafaza edip, çağın son teknolojilerine ayak uydurarak kaliteli üretime devam etmektir. Bunun neticesinde simental gebe düve ve boğaları iç piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

İşletme bünyesinde kapasitemizi karşılayacak yem fabrikamız ve süt işleme tesisimiz faaliyete başlamıştır.